آرامش بازار مقاطع و آشفتگی بازار پروفیل

آرامش بازار مقاطع و آشفتگی بازار پروفیل

رقابت‌های سنگین برای خرید ورق گرم مبارکه در معاملات روز گذشته بورس کالا باعث شتاب گرفتن رشد قیمت لوله و پروفیل در بازار آزاد شده است، اما نبود تقاضا، بلاتکلیفی‌های ارزی، برخی خوش‌بینی‌های بایدنی و پایین اعلام شدن قیمت مقاطع طویل فولادی در معاملات فردای بورس کالا، بازار مقاطع را در ثبات نسبی قرار داده است.

 در شرایطی که نرخ دلار در بازار آزاد در ابتدای صبح با شیب نسبتا تندی رو به رشد گذاشت و در ادامه قیمت آن به صورت ملایم افت کرد، نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی ثابت ماند تا در مجموع شاهد نوعی بلاتکلیفی در بازار ارز کشور باشیم، آن هم در شرایطی که لغو سخنرانی دیروز جو بایدن درباره سیاست خارجی به علت بارش برف در واشنگتن دی‌سی به این بلاتکلیفی دامن زده است.

امروز اما با رد کلیات لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی آن هم در جلسه‌ای که نماینده دولت و رئیس و برخی نمایندگان مجلس صحبت‌های بعضا تندی را علیه یکدیگر مطرح کردند، شاهد آن بودیم که تنش‌های لطفی میان مجلس و دولت، حالا به منحصه ظهور رسیده است. در این میان به نظر می‌رسد با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده، هرچه به ایام انتخابات نزدیکتر می‌شویم، احتمالا تنش‌های میان مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس که به نوعی دو طیف از میان جریان‌های اصلی سیاسی کشور را نمایندگی می‌کنند، تشدید خواهد شد و همین مساله می‌تواند مانعی برای کاهش نرخ ارز شود.

تنها موضوعی هم که در این شرایط می‌تواند به عنوان گامی موثر در مقابل این تنش‌ها و در جهت کاهش نرخ ارز تلقی شود، بازگشت عملی آمریکا به برجام است که آن هم با توجه به شرط‎گذاشتن‌های وزیر خارجه آمریکا و ادعاهای رئیس‌جمهور فرانسه تا حد زیادی دور از واقعیت به نظر می‌رسد و از پالس‌های مثبت آمریکایی‌ها نیز می‌توان این‌طور برداشت کرد که آن‌ها به دنبال زمینه‌سازی برای مذاکرات بعدی مد نظر خود هستند و فعلا لغو موثر تحریم‌ها در کار نخواهد بود.

در این میان اما امروز شرایط در بازار مقاطع فولادی نسبتا آرام پیش می‌رود و پس از کاهش شتاب رشد ملایم قیمت مقاطع طویل در روز گذشته، امروز شاهد متوقف شدن روند صعودی نرخ این محصولات هستیم که در دو روز ابتدایی این هفته آغاز شده بود؛ مساله‌ای که اولا نشان می‌دهد این روزها هرگونه تحریک بازار و سیگنال افزایشی بر اثر کمبود شدید تقاضای مصرفی سرکوب می‌شود و ضمنا برخی پالس‌های مثبت بخصوص در صحبت‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور خارجه همچنان کورسوی امید را برای کاهش نسبتا شدید نرخ ارز در میان برخی فعالان بازار آهن نگه داشته است.

نکته دیگر این است که براساس اعلام منابع آگاه کارگزاری‌ها، قیمت پایه میلگرد آجدار در معاملات فردای بورس کالا با احتساب مالیات ۱۲ هزار و ۱۴۱ تومان و قیمت پایه انواع تیرآهن، نبشی و ناودانی نیز ۱۲ هزار و ۶۲۷ تومان اعلام شده است؛ نرخ‌هایی که بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان از متوسط قیمت این محصولات فولادی در بازار آزاد پایین‌تر است، اما بازهم با توجه به رکود تقاضا در بازار آهن و تداوم برخی خوش‌بینی‌های بایدنی، به نظر نمی‌رسد که فردا شاهد رقابت سنگینی برای خرید مقاطع طویل در معاملات فردای بورس کالا باشیم؛ اما همین پایین اعلام شدن قیمت مقاطع طویل در معاملات فردای بورس به نوعی به ثبات نسبی قیمت امروز مقاطع طویل در بازار آزاد کمک کرده است.

امروز البته قیمت محصولات حوزه لوله و پروفیل در بازار آزاد با شیب نسبتا تندی رو به رشد گذاشته است؛ به نحوی که در میان نرخ‌های اعلامی شرکت‌های مختلف عمدتا شاهد رشد ۲۰۰ تا ۷۰۰ تومانی قیمت سایزهای مختلف این محصولات هستیم. این اتفاق البته با توجه به رقابت سنگین برای خرید ورق گرم مبارکه در معاملات دیروز بورس کالا که موجب رشد حدودا ۷٫۴ درصدی نرخ پایانی این محصول نسبت به عرضه‌های دو هفته پیش آن شد، کاملا قابل پیش‌بینی بود؛ در هر صورت امروز محدوه قیمتی پروفیل با ضخامت ۲ بسته به ورق استفاده‌شده و شرکت تولیدکننده در کانال ۲۱ هزار و ۲۰۰ تا ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفته است؛ گرچه که طبق شنیده‌های ما از فعالان بازار پروفیل، خرید و فروش در این بازار فعلا در حالت کما قرار دارد.

درباره نوسانات قیمتی مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد نیز می‌توان گفت هم‌اکنون (۱۴:۳۰ سه‌شنبه ۱۴ بهمن) براساس قیمت‌های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی؛ شاهد ثبات نسبی قیمت بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد هستیم و البته به صورت پراکنده کاهش ۱۰۰ تا افزایش ۱۰۰ تومانی نیز در نرخ‌‌های اعلام‌شده از سوی تعداد معدودی از تولیدکنندگان این محصول مشاهده می‌شود؛ محدوده قیمتی میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد نیز در کانال ۱۲ هزار و ۴۰۰ تا ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفته است.

امروز همچنین عمده تولیدکنندگان تیرآهن قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشته‌اند و بررسی‌های ما از بنگاه‌های اصفهان نیز از ثبات نسبی تا کاهش ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی نرخ هر کیلو از سایزهای مختلف تیرآهن ذوبی حکایت دارد. در روز جاری بیشتر تولیدکنندگان تولیدکنندگان محصولات حوزه نبشی و ناودانی هم تغییری در قیمت اجناس خود ایجاد نکرده‌اند و عمدتا شاهد نوسان خاصی در نرخ این محصولات نیستیم.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد