خودکفایی ۴۵ درصدی چین در تأمین مواد اولیه فولاد تا ۲۰۲۵

خودکفایی ۴۵ درصدی چین در تأمین مواد اولیه فولاد تا ۲۰۲۵

این هدف در پیش‌نویس راهنمای توسعه کیفیت صنعت فولاد چین که توسط وزارت صنعت و فناوری اطلاعات این کشور در آخرین روز کاری سال ۲۰۲۰ منتشر شده، ذکر شده است و این سند تا ۳۱ ژانویه تحت بازبینی و بازخورد عمومی خواهد بود.

برای تحقق این هدف، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین در پیش‌نویس مذکور، پیشنهاد توسعه یک یا دو پروژه سنگ آهن با صرفه اقتصادی در خارج از کشور و نفوذ جهانی برای افزایش خودکفایی کشور در کل سنگ آهن وارداتی به ۲۰ درصد و همچنین گسترش عرضه قراضه فولاد داخلی به ۳۰۰ میلیون تن در سال را مطرح کرده است.

خو شیانگچون، تحلیلگر ارشد Mysteel در این باره عنوان کرد: در کوتاه‌مدت، این مساله بسیار چالش‌برانگیز است، زیرا منابع داخلی سنگ آهن چین بسیار محدود است و حداقل ۸۰ درصد از مصرف سنگ آهن به واردات و گاهی اوقات تا ۹۰ درصد، عمدتا از استرالیا و برزیل متکی است.

وی افزود: با این حال، شانس افزایش عرضه سالانه قراضه فولاد داخلی به حدود ۳۰۰ میلیون تن از بیش از ۲۰۰ میلیون تن در حال حاضر بسیار بیشتر است.

یک تحلیلگر مستقر در شانگهای هم در مورد احتمال دستیابی به هدف عرضه قراضه فولاد گفت: ممکن است تحقق حجم ۳۰۰ میلیون تن زودتر از سال ۲۰۲۵ انجام شود، زیرا چین قادر به تولید حدود ۲۶۰ میلیون تن در سال فولاد است.

طبق آخرین اطلاعات موجود، چین تا سال ۲۰۱۹ حدود ۲۴۰ میلیون تن قراضه فولاد در ساخت فولاد مصرف کرده است و تقریبا تمام این مواد در داخل کشور تهیه شده‌اند.

در مقابل، بر اساس داده‌های اداره کل گمرک چین (GAC)، در طول دوره ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۰، سنگ آهن وارداتی از استرالیا و برزیل به ترتیب ۶۱ و ۲۰ درصد از کل واردات سنگ آهن چین را در این دوره به خود اختصاص داده است.

شیانگچون در ادامه بیان کرد: به علت وابستگی زیاد کارخانه‌های فولادسازی چین به سنگ آهن وارداتی، آنها در برابر قیمت سنگ آهن آسیب‌پذیر هستند و با تکرار وقایع سال ۲۰۲۰ و افزایش قیمت سنگ آهن، حاشیه سود کارخانجات فولادی به شدت افت می‌کند.

در سال ۲۰۲۰ به‌خصوص در نیمه دوم، تقاضای شدید سنگ آهن باعث افزایش چشمگیر قیمت آن و رسیدن به بالاترین سطح از اواسط سپتامبر ۲۰۱۱ به بعد شد. آخرین داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که قیمت سنگ آهن وارداتی در سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ۷۰۳ یوان در هر تن (۱۰۸٫۵ دلار در هر تن) بود که ۷٫۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ بیشتر بود.

در درازمدت، حتی اگر قیمت سنگ آهن دیگر مانند سال گذشته رشد نکند، کاملا منطقی است که چین خودکفایی خود را در مواد اولیه تولید فولاد به ۴۵ درصد افزایش دهد.

در سال‌های گذشته، برخی کارخانه‌های تولید فولاد چین با موفقیت در مجموعه‌ای از پروژه‌های سنگ آهن در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بقیه نیز در جست‌وجوی فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید مانند پروژه سیماندو هستند.

در اوایل ژوئن سال ۲۰۲۰، کنسرسیوم سرمایه‌گذاری SMB-Winning، متشکل از سه شرکت چینی Shandong Weiqiao (Weiqiao)، United Mining Supply (UMS) و Yantai Port Group و شرکت سنگاپوری Winning International Group (Winning) به منظور توسعه ذخایر سنگ آهن سیماندو در گینه ایجاد شد. این پروژه دارای بیش از ۲ میلیارد تن منابع سنگ آهن است.

در ادامه سال ۲۰۲۰، این کنسرسیوم کار ساخت یک راه‌آهن ۶۰۰ کیلومتری و یک بندر آب عمیق را به عنوان بخشی از توسعه پروژه، آغاز کرد.

این امر منجر به تنوع بخشیدن به منابع سنگ آهن از خارج از کشور می‌شود، اما چنین پروژه‌هایی با چالش‌های بزرگی در کمین هستند، از جمله آنها اقتصاد عقب‌مانده در آفریقا و مقیاس بزرگ و دوره ساخت طولانی برای چنین پروژه‌هایی است.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد