مشتریان منطقه منا رشد نرخ شمش فولاد را پذیرفته‌اند

مشتریان منطقه منا رشد نرخ شمش فولاد را پذیرفته‌اند

متال بولتن از موفقیت صادرکنندگان شمش فولاد ایران در دستیابی به قیمت‌های بالاتر در معاملات اخیر خبر داد و تاکید کرد مشتریان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) با توجه به علائم مثبت در بازار محصولاتی فولادی نیمه‌تمام و مواد اولیه، افزایش قیمت شمش فولاد را پذیرفته‌اند.

 شاخص روزانه Fastmarkets از قیمت قراضه فولاد HMS1&2 (مخلوط ۸۰:۲۰) مبدأ اروپای شمالی، سی.اف.آر ترکیه، در روز سه‌شنبه ۱۶ فوریه ۴۰۴٫۳۱ دلار در هر تن محاسبه شد که ۲۲٫۴۷ دلار نسبت به هفته قبل افزایش داشت.
یکی از صادرکنندگان عمده ایرانی روز پنجشنبه هفته گذشته مزایده ۳۰ هزار تن شمش فولاد را که برای حمل در اواسط ماه مارس برنامه‌ریزی شده بود، با قیمت ۵۲۰ دلار در هر تن فوب به پایان رساند. این فروشنده گفت که محموله به یک مشتری در منطقه منا ارسال می‌شود.
در این هفته، چندین مزایده شمش فولاد با قیمت ۵۳۰ دلار در هر تن فوب بنادر جنوبی ایران بسته شده است. همچنین یک محموله ۱۰ هزار تنی توسط مشتریان ترکیه با نرخ ۵۳۰ دلار به ازای هر تن فوب از ایران خریداری شده است.
منابع بازار معتقد بودند که سایر تناژهای شمش فولاد ایران نیز به منطقه منا فروخته می‌شود، زیرا قیمت‌های پیشنهادی مشتریان این منطقه نسبت به مشتریان آسیایی بالاتر ارزیابی شده است. پیشنهادات اخیر شمش فولاد غیرایرانی از جنوب شرقی آسیا با قیمت ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار در هر تن سی.اف.آر شنیده می‌شد.
فولاد خام ایرانی به طور سنتی ۱۰ دلار در هر تن ارزان‌تر از نرخ فولاد سایر تامین‌کنندگان است. با توجه به هزینه حمل حدود ۳۰ دلار در هر تن به آسیا، مشتریان به دنبال قیمت ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار در هر تن فوب هستند. البته ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای شمش فولاد صادراتی ایران، ۵۲۰ تا ۵۳۲ دلار هر تن فوب در ۱۷ فوریه بود که نسبت به هفته قبل ۱۰ تا ۱۲ دلار در هر تن افزایش داشت.
در بخش اسلب (تختال فولادی) اما قیمت محصولات ایرانی تا حدودی کاهش یافته است، زیرا فولادسازان موفق به دستیابی به معاملات در سطح ۶۰۰ دلار در هر تن به صورت فوب که هفته گذشته به دنبال آن بودند، نشدند.
شنیده شده است که قرارداد چندین محموله اسلب ایرانی با قیمت ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار در هر تن، فوب بنادر جنوبی ایران منعقد شده است. این روند باعث کاهش ارزیابی هفتگی Fastmarkets از قیمت اسلب صادراتی ایران در ۱۷ فوریه به ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار در هر تن فوب در مقابل ۵۸۲ تا ۶۰۰ دلار در هر تن فوب یک هفته قبل شد.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد