چینی‌ها واردات شمش فولاد را بر قراضه ترجیح می‌دهند

چینی‌ها واردات شمش فولاد را بر قراضه ترجیح می‌دهند

چینی‌ها که بزرگ‌ترین تولیدکننده و واردکننده فولاد در جهان محسوب می‌شوند در هفته گذشته علاقه بیشتری به واردات شمش فولاد در مقایسه با قراضه آهن نشان دادند که علت اصلی آن عدم اطمینان از رویه‌های ‌گمرکی این کشور است.

 به نقل از متال بولتن؛ فعالان بازار فولاد چین در این‌باره به Fastmarkets گفتند: بسیاری از خریداران چینی در مناقصه خرید شمش فولاد به جای قراضه آهنی حضور دارند، به‌ویژه با نگرانی درباره اینکه آیا چند محموله بعدی قراضه که در بنادر چین تخلیه می‌شود، می‌تواند کنترل‌های گمرکی را پاس کنند یا خیر.

علی‌رغم ورود موفقیت‌آمیز اولین محموله قراضه وارداتی چین از طریق گمرک در ۲۹ ژانویه منابع داخلی به Fastmarkets خبر داده‌اند که بسیاری از واردکنندگان هنوز در خرید مقادیر بزرگ ضایعات فولاد مردد هستند تا درک بهتری از استانداردها و رویه‌های گمرکی جدید برای واردات ضایعات فولاد داشته باشند.

نگرانی زیادی در مورد واردات محموله‌های قراضه ذوب سنگین (HMS) وجود دارد، زیرا فعالان چینی اعتقاد دارند این محموله‌ها به‌راحتی استانداردها و رویه‌های گمرکی را پاس نمی‌کند، چراکه این نوع قراضه موجود در بازار از لحاظ ناخالصی و طبقه‌بندی با استانداردهای داخلی متفاوت است.

فروشندگان از این فرصت استفاده کرده‌اند و پیشنهادات شمش فولاد را افزایش داده‌اند، قیمت پیشنهادی برای شمش فولاد ۳sp کوره بلند اندونزی ۶۰۵ دلار به ازای هر تن cfr چین است، اگرچه قیمت داخلی ۴۲۵۰ یوان (۶۵۷ دلار) واردات را محدود کرده است.

در این میان دوشنبه هفته گذشته یک معامله برای واردات شمش فولادی با قیمت ۵۷۵ دلار به ازای هر تن cfr برای شمش فولاد ۳sp تولیدشده در یک سازنده فولاد کوره بلند هند انجام شد. عوارض واردات ۲ درصدی برای واردات شمش غیرآسیایی به این معنی است که قیمت تمام‌شده خریدار ۵۸۶٫۵۰ دلار در هر تن بوده است.

همین کارخانه هندی هفته گذشته از طریق مناقصه شمش فولاد را به معامله‌گران به قیمت ۵۳۲ دلار هر تن فوب هند، فروخت که نسبت به قیمت ۵۱۱ تا ۵۱۸٫۵ دلار هفته قبل، رشد محسوسی داشته است.

البته قیمت خرید چینی‌ها برای شمش فولاد کوره بلند اندونزی که هفته گذشته انجام شد، نسبت به معامله قبلی ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلار در هر تن cfr چین اندکی افزایش یافته است. اما به صورت کلی قیمت فروش شمش فولاد وارداتی چین پس از حذف مالیات بر ارزش افزوده، به قیمت شمش فولاد داخلی چین بسیار نزدیک شده است.

فعالان بازار فولاد انتظار دارند تقاضا برای شمش فولاد در ماه‌های آینده تشدید شود، زیرا ساخت‌وساز در چین در ماه‌های آینده سرعت خواهد گرفت که سبب افزایش تقاضا برای از بسیاری از محصولات فولادی پایین‌دست مانند میلگرد و میلگرد کلاف خواهد شد.

اما همچنان بین پیشنهادات خرید قراضه و شمش حدود ۱۲۰ دلار در هر تن اختلاف وجود دارد که نشان می‌دهد خرید شمش برای فعالان بازار فولاد چین در مقایسه با خرید ضایعات فولاد بسیار کم‌هزینه‌تر است.

منابع مطلع گفته‌اند که متوسط هزینه تبدیل ضایعات فولاد به شمش فولاد ۱۱۰ دلار به ازای هر تن در جنوب شرقی آسیا و ۱۳۰ دلار به ازای هر تن در هند است. این در حالی است که پیشنهادات محموله‌های قراضه فولادی HS ژاپن ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار به ازای هر تن cfr چین بود، در حالی که کمترین پیشنهادات که در این زمینه شنیده می‌شد ۴۸۰ دلار بود.

منابع Fastmarkets همچنین گفتند: خریداران چینی زیادی در بازار قراضه وجود دارند، اما بسیاری از آنها مایل به خرید نیستند تا اینکه کاملا مشخص شود مقامات گمرک اجازه تخلیه قراضه فولاد و ترخیص از گمرک را می‌دهند یا خیر.

ارزیابی قیمت Fastmarkets برای قراضه فولاد، در ۲۳ فوریه ۴۷۰ دلار به ازای هر تن cfr چین، بود که نسبت به ۸ فوریه ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر تن افزایش داشت. ژاپن که تأمین‌کننده اصلی قراضه فولاد است در ۲۳ فوریه در تعطیلات رسمی به سر می‌برد، اما فعالان بازار فولاد انتظار دارند پیشنهادات قراضه فولاد ژاپنی از روزهای بعد افزایش یابد.

حضور چین در بازارهای قراضه فولاد همچنین از تمایلات تجاری در بازار آسیا و اقیانوسیه حمایت کرده و سبب صعودی شدن قیمت‌ها شده است. خریداران تایوانی، قراضه فولاد H2 را با قیمت ۴۳۵ دلار در هر تن در این هفته خریداری کرده‌اند، در حالی که فروشندگان دنبال افزایش قیمت به ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هستند.

افزایش نرخ حمل بار و کمبود فضای حمل‌ونقل در کشتی‌های کانتینری نیز باعث افزایش قیمت قراضه فولادی کانتینردار (۸۰:۲۰) از ساحل غربی ایالات متحده شده است. این امر افزایش ۱۰ دلاری قیمت قراضه فولاد وارداتی آمریکا به تایوان را به همراه داشته است.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد